Yazı kategorisi: çocuk/gençlik edebiyatı, çocuklu olmak

Sakinlemek için Muhteşem İkili

Çocuk yazını söz konusu olduğunda hayvanlar hep vazgeçilmez karakterlerdir. Biraz çocuklara hayvanları sevdirme çabası, ama daha çok da hayvanların dayanılmaz sevimlilikleri sanıyorum buna neden. Elimde baş kahramanları hayvanlar olan bir kitap var yine işte. İsmet Bertan imzalı Muhteşem İkili. Hayvanların dünyasına dair yedi öyküyü barındırıyor kitap. Belgeselci İsmet Bertan’ın Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan üçüncü kitabı bu. Biri çocuklara (Hızlı Tosbi), diğeri gençlere (Golat Kalesi Tutsağı) yazılmış iki romanın ardından yine çocuklara sevimli hikayeler anlatmış bu kez Bertan. Ama bence yaşları biraz daha büyümüş, şöyle dokuzları falan bulmuş çocuklara hikayeler bunlar.

MUHTESEM.IKILI_Öykülerin ana ekseninde hayvanlar var dediğim gibi, ama ortak özellikleri yaşamlarının bir yerinde insanlarla kesişmeleri -ayı hariç. Öyküleri keyifli kılan insanlarla hayvanların olağan ilişkileri, şaşırtıcı kılan hayvanlar hakkında gerçekten bir sürü detaylı bilgi öğrenebilmemize olanak sağlaması. Kim mi bu hayvanlar; miço tavşan Aliço, Zebra kedi, Lolipop papağan, kara leylek yavrusu Layza, muhteşem köpek Portofino, okula giden keçi Aliye ve tembel ayı. Söylemeden edemeyeceğim; benim içlerinde en sevdiğim miço tavşan Aliço oldu. Hopuduk’un Aliço’ya dönüşmesi gerçekten sıra dışıydı.

Bir büyük olarak ben bile bilmediğim bir dolu şey öğrendim bu hayvanlar hakkında öykülerden. Üstelik hiç de kuru kuruya değil, son derece ilgi çekici bir anlatımla aldım bu bilgileri. Bir oturuşta, ardı ardına dalarken hayvanların dünyasına, insanlarla kesiştikleri noktalarda, “keşke gerçekten böyle olsa insanlarla hayvanların ilişkileri” diye düşünmekten alamadım zaman zaman kendimi. Biraz fazla iyimser geldi olayların gelişimi bana, ama İsmet Bertan belli ki ideal olanı ya da daha hafifletilmiş bir ifadeyle, olması gerekeni aktarmaya çalışmış çocuklara. Bu dürtü acayip naif kılmış kitabı. İşte bu noktada kafama bir dolu soru işareti takılmadı değil. Gönlüm çok istedi tıpkı benim gibi çocukların da bu hikayeleri keyifle okuyabilmelerini. Okurlar da belki, ama sıkılma riskleri de var. Bilgisayarlarla, cep telefonlarıyla, DVD’lerle, Felaket Henry’ler, Harry Potter’lar ve hatta Hobbit’lerle sarmalanmış, hızdan başı dönmüş çocukları düşünürsek, fazla sakin gelecektir Muhteşem İkili onlara çünkü. Öte yandan bana soracak olursanız tıpkı bizim gibi onların da biraz sakinlemeye gereksinimleri var. Kent yaşamından, fantastik dünyalardan başka, daha sade, daha donanımsız, saf dünyalar, saf arkadaşlıklar olduğunun da ayrımına varabilmeleri için iyi bir seçenek Muhteşem İkili.

Son olarak, kitabın çizimlerine değinmeden bitiremeyeceğim yazımı. Çünkü Muhteşem İkili’nin her öykü başlangıcında resmedilmiş hayvanları acayip sevimli. Kitabın kapağı da çok çekici. Çitin üzerinde duran eğreti leylek iki yaşındaki oğlumun bile dikkatini çekti mesela; düşecek diye endişelendi leylek için. Gerçekten de düşüyor leylek sonra, başına gelmedik kalmıyor. Merak kitabın kapağında, sayfaları şöyle bir çevirdiğimizde gözümüze çarpan resimlerle başlamıyor mu? O zaman yazarı kadar çizerine de iş düşüyor zaten. Ve belki de çocukları yakalayabilmenin en direkt yollarından biri bu. Desenler ve kapak resmine imza atan Gözde Bitir Sındırgı’nın ellerine sağlık, bu işi iyi kotarmış. İsmet Bertan’ın kahramanlarını çok iyi resmetmiş. Hoş desenler renkli olsaydı çok daha çekici olurdu, diye düşünmeden edemedim ama…

Bu yazı ilk kez 2 Şubat 2007’de Radikal Kitap’ta yayımlanmıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s